narwianie.pl

Gminy i urzędy w Polsce

Atrakcje turystyczne gminy Ujsoły

Góry i piękna przyroda – to największe walory gminy Ujsoły. Ten malowniczy fragment Żywiecczyzny, położony pomiędzy Wielką Raczą a Rycerzowi od dawna kusi turystów swymi atrakcjami. To nie tylko świetny punkt wypadowy w góry i dobrze zagospodarowane wsie o typowo wypoczynkowym charakterze. To ciekawe ścieżki dydaktyczne, liczne szlaki turystyczne, spora kolekcja zachowanych na obszarze gminy zabytków oraz możliwość poznawania folkloru i kultury górali.
Dlaczego gmina Ujsoły jest tak atrakcyjna? Na co warto zwrócić tu uwagę?
Gmina Ujsoły ma typowo górski charakter. Większość szczytów leżących w obrębie tej gminy swą wysokością przekracza 1000 metrów n. p.m., co jednak nie wyklucza osadnictwa. Wręcz przeciwnie. Gmina Ujsoły to przede wszystkim wsie o licznych przysiółkach, rozrzuconych po górskich zboczach. Gospodarstwa, w których mieszkają ludzie, można tu spotkać nawet na wysokości około 800 metrów, w sporej odległości od innych domów. Często jest i tak, że przysiółek składa się z kilku domków, do których prowadzi jedna leśna droga.
Malownicze krajobrazy i dobre zagospodarowanie turystyczne, wyróżniające się m. in.,. bogatą bazą noclegową oraz gęsta siecią szlaków turystycznych sprawiają, że gmina Ujsoły już dawno zyskała miano „turystycznego raju”. Tu pięknie jest o każdej porze roku, co potwierdzają zadowoleni z pobytu tutaj wczasowicze.
Co można robić na terenie tej gminy?
Najwięcej możliwości mają ci, którzy lubią piesze, górskie wycieczki. Ci, którym kondycja nie zezwala na odbywanie dłuższych marszów, mogą pospacerować malowniczymi dolinami tutejszych potoków lub wybrać się na spacer do jednego z tak licznych na obszarze tej gminy rezerwatów przyrody. Jednym z ciekawszych jest rezerwat „Muńcuł”, drugim bardzo dzikawym rezerwatem jest „Oszust”. Warto wybrać się na niewysokie wzgórze o nazwie Kubiesówka nad wsią Glinka. Znane jest ono z pięknych widoków na okolicę.
Co warto tu zobaczyć? W samych Ujsołach na wyróżnienie zasługuje impreza regionalna „Wawrzyńcowe Hudy”, która organizowana jest w sierpniu w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Z obiektów zabytkowych bądź też miejsc ciekawych ze względów historycznych na uwagę zasługują pozostałości huty szkła w Złatnej oraz leśniczówka w Złatnej.