narwianie.pl

Gminy i urzędy w Polsce

Atrakcje turystyczne gminy Rajcza

Rajcza i jej okolice są miejscem zajmującym bardzo ważne miejsce w turystyce na obszarze Beskidu Żywieckiego. Gmina Rajcza to bardzo dobry obszar dla tych, którzy chcą wybrać się na Wielką Raczę oraz w rejon Pilska. Obok Wielkiej Raczy ważnym szczytem jest Rycerzowa, znana z pięknej hali oraz bacówki. Na uwagę zasługuje też Bendoszka z platformą widokową oraz z krzyżem milenijnym. W pobliżu tego szczytu znajduje się inna atrakcja: piękna polana i niewielkie osiedle zarazem o nazwie Przegibek. Tu, na Przegibku, działa jedno z najwyżej ocenianych przez turystów schronisk w Beskidzie Żywieckim, do którego podczas górskiej wycieczki bez wątpienia warto zajrzeć.

Tereny wchodzące w skład gminy Rajcza są bardzo cenne również pod względem przyrodniczym. Tu, w licznych rezerwatach, chronione są nieliczne już fragmenty dawnej Puszczy Karpackiej. Najbardziej znane z rezerwatów przyrody w okolicach Rajczy to „Śrubita” oraz „Butorza”.
Miejscowości, które wchodzą w skład gminy Rajcza to miejscowości typowo wypoczynkowe. Są one chętnie odwiedzane zarówno latem, jak i zimą. Sama Rajcza jest znana z korzystnego klimatu i wiele osób traktuje ją jako uzdrowisko.

Na terenie gminy oraz w samej Rajczy nie brak też ciekawostek o typowo krajoznawczym charakterze. To przede wszystkim pałac w Rajczy, który niegdyś należał do rodziny Lubomirskich i był ważnym ośrodkiem życia kulturalnego w tym regionie. W samej Rajczy znajduje się również ważne miejsce pielgrzymkowe i dobrze znane góralom sanktuarium. To kościół św. Wawrzyńca i Kazimierza, w którego wnętrzu znajduje się otoczony kultem obraz Matki Bożej Kazimierzowskiej. Ciekawe obiekty znajdują się także na terenie wsi Sól. To drewniana dzwonnica oraz źródła solanek.

Impreza dziękczynna czyli dożynki

Wszystkie walory sprawiają, że gmina Rajcza jest atrakcyjna i dla tych, którzy szukają wypoczynku w ciszy i spokoju oraz dla tych, którzy kochają góry i lubią po nich wędrować. To z myślą o nich przygotowane zostały liczne trasy turystyczne o różnym stopniu trudności. Dzięki nim można dostać się na okoliczne beskidzkie hale, z których rozciągają się przepiękne widoki. Malowniczo położone schroniska, jak to na Przegibku czy pod szczytem Rycerzowej to kolejna atrakcja tej gminy.

1 thought on “Atrakcje turystyczne gminy Rajcza

Dodaj komentarz