narwianie.pl

Gminy i urzędy w Polsce

Nowy Tomyśl – atrakcje, co warto zobaczyć?

tomysl

Nowy Tomyśl to miasteczko powiatowe położone we wschodniej Wielkopolsce w odległości ok. 60 km od Poznania. Położone jest pośród lasów oraz jezior na terenach doskonale nadających się do turystyki rowerowej. Co warto zobaczyć w Nowym Tomyślu? Jakie są główne atrakcje tego miasteczka? 

Nowy Tomyśl… faktycznie taki nowy? 

Nowy Tomyśl jest jednym z najmłodszych miast wielkopolskich – olęderskie osadnictwo w tym miejscu rozpoczęło się bowiem dopiero w XVIII stuleciu. Stanisław August Poniatowski, ostatni polski król, nadał nowej osadzie prawa miejskie w roku 1786, zaledwie dziewięć lat przed zniknięciem naszego kraju z mapy. Osadnicy olęderscy tj. pochodzący z terenów dzisiejszej Holandii byli w przeważającej mierze ewangelikami. Nic więc dziwnego, że najstarszy zabytek miasta – kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1790 roku również pierwotnie pełnił funkcję zboru ewangelickiego. Świątynia została przekazana katolikom dopiero w 1946 roku i nadal podziwiać ją można w bliskim sąsiedztwie Rynku. Wśród nowotomyskich zabytków wyróżnić należy także ratusz z 1879 roku czy też ciekawy architektonicznie młyn zbudowany z 1885 roku, dzisiaj leżący na ulicy Zbąszyńskiej. 

Możesz też wybrać się na Śląsk i sprawdzić tamtejsze atrakcje, jak te, o których piszemy na zabrzeinfo.pl.

Wiklina – nowotomyski produkt regionalny 

Od początku osadnictwa na terenie dzisiejszego Nowego Tomyśla rozwijało się tutaj wikliniarstwo. Początkowo chodziło głównie o pozyskiwanie surowca i eksportowanie go w rozmaitych kierunach. W czasach dzisiejszych zmienił się nieco charakter całej inicjatywy – mieszkańcy trudnią się wikliniarstwem artystycznym, tworząc prawdziwe dzieła sztuki. Wiele z nich obserwować można na ulicach Nowego Tomyśla – wplecione są one w główny deptak miejski czy reprezentatywne prace. Zwiedzający mają także możliwość zwiedzenia tradycyjnego Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, w którym mają sposobność bliższego zapoznania się z lokalnymi zwyczajami. W mieście można także zakupić ciekawe produkty wikliniarskie w dedykowanych sklepach. 

ZOO w Nowym Tomyślu – osobliwość miasta!

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że ogrody zoologiczne znajdują się z reguły w dużych ośrodkach miejskich jak Warszawa, Poznań czy Wrocław. Okazuje się jednak, że i w małych miasteczkach można natknąć się na tego typu obiekty. ZOO w Nowym Tomyślu jest wprawdzie niewielkie, ale bardzo urokliwe. W ogrodzie zamieszkują przedstawiciele gatunków powszechnie znanych i lubianych zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Mowa tu chociażby o rysiach europejskich, zebrach górskiej, strusiu, nandu, lamie, pawianach, jakach czy też lemurach. ZOO znajduje się w nowotomyskim parku, który stanowi pewnego rodzaju wypoczynkowy kompleks. Z tych wszystkich powodów Nowy Tomyśl będzie dobrym pomysłem na popołudniowy szybki wypad.