narwianie.pl

Gminy i urzędy w Polsce

Co warto zobaczyć w podlaskiej wsi Puchły?

Podlasie może się pochwalić wieloma pięknymi wsiami, na terenie których czas jakby się zatrzymał. Jedną z tych ciekawszych jest wieś Puchły, którą można zwiedzić w trakcie wycieczki po okolicach Narwi lub Białegostoku. Puchły to jedna z ciekawszych miejscowości leżących na szlaku znanym jako Kraina Otwartych Okiennic, mogąca się pochwalić zarówno ciekawą zabudową, jak i interesującą historią.

Co warto wiedzieć na jej temat?

O tym, jak powstała wieś Puchły oraz skąd wzięła się jej nazwa mówią i legendy, i historycy. Zgodne z popularną legendą, w miejscu, w którym stoi dzisiejsza cerkwie, pewien chłop miał się modlić o uzdrowienie. Ponieważ jego choroba objawiała się opuchlizną, jej ustąpienie stało się nie tylko początkiem kultu maryjnego w tym miejscu, ale podstawą do nadania tutejszej miejscowości nazwy Puchły. Historycy mają jednak swoją wersję, zgodnie z którą wieś ta nazwę swą zawdzięcza dawnym panom tutejszego majątku. Kiedy mógł on powstać?

Tego dokładnie nie wiadomo. Wielu twierdzi, że już w XVI wieku, inni opowiadają się za wiekiem XVII. Co wiemy na pewno? Że pierwsza cerkiew w Puchłach wspominana jest w połowie XVIII wieku, z kolei z początków XVIII stulecia pochodzą pierwsze wzmianki na temat cudownych uzdrowień, do których miało tu dojść za stawiennictwem Matki Bożej. Jeśli ktoś chciałby jednak odwiedzić większą miejscowość w pobliżu, to polecamy artykuł na temat atrakcji turystycznych w Białymstoku. Wiadomo też, że stojąca obecnie we wsi cerkiew jest którąś z kolei budowlą sakralną wzniesioną w tym miejscu, która w swej obecnej formie powstała w latach 1913-1919.

Cerkiew w Puchłach

Choć cerkiew w Puchłach jest dość młodym obiektem, turyści chętnie poświęcają jej swój czas. Świątynia ta cieszy się opinią jednej z najpiękniejszych cerkwi na Podlasiu, a możliwość zerknięcia do jej wnętrza każdemu z nas sprawi wiele radości. W jej wnętrzu uwagę przyciąga piękny ikonostas oraz polichromie, wykonane w połowie XX wieku. Cerkiew ta wciąż jest ważnym cele pielgrzymek dla wielu wyznawców prawosławia, którzy umieszczoną w jej wnętrzu ikonę Matki Bożej wciąż uznają za cudowną. Wokół cerkwi rośnie też kilkanaście okazałych dębów oraz dwie lipy, wśród których może znajdować się właśnie ta, pod którą miał się modlić o uzdrowienie bohater tutejszej legendy…