narwianie.pl

Gminy i urzędy w Polsce

Atrakcje turystyczne gminy Węgierska Górka

Jest to jedna z najpopularniejszych wśród turystów gmin na terenie powiatu żywieckiego. To rewelacyjna baza dla tych, którzy szukają miejscowości wypadowych w pobliskie góry. To jednocześnie gmina, która zapewnia sporo rozrywki małym i dużym letnikom. Tu można skorzystać z wypoczynku na łonie natury, tu można zaszaleć na góralskiej imprezie. Można wyjść w góry, można pozwiedzać ciekawe zabytki, a w razie potrzeby poleniuchować nad rzeką. Nic dziwnego zatem, że Węgierska Górka i sąsiadujące z nią miejscowości są tak chętnie odwiedzane przez letników.
Gmina ta, położona nad Sołą, jest świetnym punktem wypadowym zarówno w góry Beskidu Żywieckiego, jak i Śląskiego. Bogate lasy, piękne krajobrazy i typowo górski klimat to największe walory turystyczne tejże gminy. Region ten jest szczególnie popularny wśród miłośników turystyki górskiej. Miejscowości wchodzące w skład tej gminy to dla piechurów prawdziwy raj. Przez gminę prowadzi szereg szlaków turystycznych, w tym ten najważniejszy – Główny Szlak Beskidzki. Soła, najważniejsza ze wszystkich beskidzkich rzek w tym rejonie, oferuje nie tylko piękne widoki, ale również szereg naturalnych i atrakcyjnych kąpielisk. Węgierska Górka i okolice to również tereny atrakcyjne dla miłośników jazdy na rowerze oraz dla tych, którzy lubią jazdę konną. Moda na wędrowanie i zwiedzanie okolicy na końskim grzbiecie dotarła i tutaj, szybko zdobywając nowych zwolenników.

Górny Śląsk i okolice: turystyczny potencjał gminy Krupski Młyn

Nie brak tu również atrakcji o typowo krajoznawczym charakterze oraz miejsc, które w wyjątkowy sposób wiążą się z historią Polski. Jednym z takich miejsc jest bez wątpienia fort „Wędrowiec”, którego załoga dzielnie broniła Węgierskiej Górki we wrześniu 1939 roku. Dziś w forcie urządzono małą wystawę historyczną. Na terenie gminy na uwagę zasługują nie tylko forty (jest ich w sumie pięć), ale także dwa zabytki będące ciekawym przykładem miejscowej drewnianej architektury sakralnej. Są to drewniane kościółki, które można zobaczyć w Cięcinie oraz w Żabnicy. Warto zajrzeć również do miejscowości Cisiec, w której mieści się izba „Ocalenie” Jana Talika oraz słynny kościół „Jednej Doby”, budowany w tajemnicy przed władzami komunistycznymi.