narwianie.pl

Gminy i urzędy w Polsce

Górny Śląsk i okolice: turystyczny potencjał gminy Krupski Młyn

Czy Górny Śląsk może być obszarem atrakcyjnym dla turystów? Czy turyści, a w szczególności ci zafascynowani historią i przyrodą, mogą się tu dobrze poczuć? Tak. Wystarczy, że w programie ich wycieczki po Górnym Śląsku znajdzie się miejsce na wizytę w Krupskim Młynie. Ta gmina może turystom sporo zaoferować, a jej atrakcje mogą urzec każdego. Co warto zobaczyć w tym miejscu?

Położenie geograficzne
Krupski Młyn to piękna gmina, która może się pochwalić ciekawym położeniem. Tu, w dolinie Małej Panwi i Stoły, nie brak pięknych lasów i pól. Błędem jest jednak zakładanie, że tylko rolniczy krajobraz i spora ilość terenów zielonych są walorami tej gminy. Wiele ciekawostek znajdzie się tu i dla przyrodników, i dla turystów zakochanych w przeszłości.

Z kart historii – Krupski Młyn i jego dzieje
Historia miejscowości Krupski Młyn zaczyna się w wieku XVII, kiedy to nad wodami Małej Panwi powstała leśna osada. Swą nazwę wzięła ona od Wacława Krupy, znanego jako właściciel tutejszego młyna wodnego. Wiadomo, że w XVII wieku, kiedy zaczęła postawać miejscowość Krupski Młyn, w jej okolicy dość dobrze rozwijał się przemysł. Nie brak informacji na temat kuźnicy żelaza, która w tym właśnie czasie działała w pobliskiej Potępie. Jakie pamiątki warto dziś zobaczyć w czasie wycieczki po tej części Górnego Śląska?

Krupski Młyn i okolice dla krajoznawców
Na terenie gminy zachowało się sporo ciekawych pamiątek, którymi miłośnicy historii i zabytków z pewnością powinni się zainteresować. W ich gronie na szczególne wyróżnienie zasługuje wiszący most nad Małą Panwią, będący wizytówką Krupskiego Młyna. Miłośnicy architektury sakralnej docenią z kolei piękną kaplicę, która znajduje się w Potępie. Jest ona ciekawą pamiątką z XVII wieku, która może się pochwalić ciekawą formą.
Krupski Młyn i okolice to również raj dla turystów – przyrodników oraz dla tych, którzy marzą o wypoczynku na łonie natury. Nad Małą Panwią nie brak miejsc, które idealnie nadają się do wypoczynki i rekreacji. Jednym z najciekawszych miejsc jest tu staw Borowiany, w pobliżu którego od wielu lat działa ośrodek harcerski. Miłośników lasów oczaruje z kolei kompleks „Żary”, który może się pochwalić wspaniałymi olchami.

Krupski Młyn i okolice tej miejscowości to idealne miejsce dla tych, którzy chcą poznać zielone i spokojne oblicze Górnego Śląska. Ciekawe zabytki, piękne widoki i przyrodnicze skarby – oto atrakcje, z jakimi można się tu spotkać niemal na każdym kroku.