narwianie.pl

Gminy i urzędy w Polsce

Trzebinia i jej przyrodnicze walory

Zalicza się do grona najciekawszych miast, jakimi może się pochwalić Małopolska. Trzebinia i jej okolice to ciekawy cel niejednej wycieczki, a atrakcje, które znajdują się na terenie tego miasta, z pewnością zasługują na uwagę. Co warto wiedzieć o tym mieście?

Na jakie obiekty warto zwrócić uwagę podczas pobytu na jego terenie?

Trzebinia to miasto i gmina, której braku przyrodniczych i turystycznych walorów zarzucić nie można. W pobliskich kompleksach leśnych nie brak ciekawych tras pieszych i rowerowych, dzięki którym można odkrywać piękno tej okolicy. Wyjątkowe atrakcje czekają na tych, którzy postanowią wybrać się na teren pobliskiej Puszczy Dulowskiej. To największy kompleks leśny na terenie gminy oraz popularny cel wielu turystycznych wypraw. Odwiedzając województwo małopolskie na pewno warto tu dotrzeć. Serwis malopolski.pl podkreśla także, że w krajobrazie okolic Trzebini ważne miejsce zajmują też tereny podmokłe oraz zalewiska, dzięki czemu Trzebinia jest idealnym miejscem dla tych, którzy w czasie wycieczki po tej części Małopolski chcą się nacieszyć widokiem niezwykłej szaty roślinnej.

Atrakcje turystyczne w Trzebini

Trzebinia i jej okolice mogą się też pochwalić ciekawymi skupiskami skał wapiennych oraz takimi ciekawostkami przyrodniczymi, jak rezerwat przyrody „Ostra Góra”. Na terenie tego rezerwatu chroniona jest buczyna karpacka, przy czym najstarsze drzewa w tym miejscu mają około 200 lat. Bożniowa Góra, górująca nad miastem i ozdobiona potężnym Krzyżem Milenijnym, to kolejna ciekawostka na terenie Trzebini. To niepozorne wzgórze jest nie tylko ciekawym punktem widokowym, ale i miejscem, które przyciąga paralotniarzy. Wzgórze „Bialny Dół” to kolejna atrakcja dla miłośników przyrody, podobnie jak i żżytek ekologiczny Podbuczyna. Na terenie gminy Trzebinia warto też skusić się na wizytę w Bolęcinie, którego najcenniejszym skarbem przyrodniczym i geologicznym jest triasowa skałka. Inną ciekawostką są Cisowe Skały w Czyżówce, które są doskonale znane jako dobry punkt widokowy.