narwianie.pl

Gminy i urzędy w Polsce

Olsztyńskie atrakcje: co warto zobaczyć w stolicy Warmii i Mazur?

olsztyn

Olsztyn, stolica Warmii i Mazur, jest miastem wyjątkowym. Tu z cennymi zabytkami można się spotkać niemal na każdym kroku, a liczne atrakcje sprawiają, iż każdy turysta może tu spędzić wolny czas w przyjemny i pożyteczny sposób. Na co warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie wycieczki po tym mieście?

Olsztyn i jego miejsce na mapie Polski

Wielkim walorem Olsztyna jest jego położenie. Piękna sceneria Pojezierza Olsztyńskiego zachwyca i sprawia, iż panują tu idealne warunki do wypoczynku, z kolei ciekawa historia sprawia, iż wizyta w tym mieście może się dla każdego z nas okazać niezwykle pouczającym doświadczeniem. Sam Olsztyn jest jednym z najważniejszych ośrodków miejskich nad rzeką Łyną oraz sercem historycznej Warmii. O jego roli w dawnych czasach przypomina nam wiele pięknych budowli oraz zabytków, w gronie których nie brak cennych perełek dawnej architektury.

Skarby Olsztyna: co warto zobaczyć?

Olsztyn jest miastem o ciekawej przeszłości, o której przypominają nam cenne zabytki. Jednym z tych obiektów, którym w trakcie wycieczki po starówce warto się uważniej przyjrzeć, jest bazylika katedralna, zbudowana w połowie XIV wieku. Innym obiektem, który cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystów, jest zamek kapituły warmińskiej, pełniący obecnie rolę siedziby Muzeum Warmii i Mazur. Ta perełka gotyckiej architektury obronnej zachwyca, podobnie jak muzealne zbiory. Kto poświęci im trochę czasu, ten będzie mógł zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat historii i kultury Warmii oraz Mazur, a także poznać sporo sekretów z życia Mikołaja Kopernika – najsłynniejszego mieszkańca olsztyńskiego zamku. Stary Ratusz z połowy XIV wieku oraz Wysoka Brama, będąca ciekawą pamiątką po dawnych fortyfikacjach miejskich są kolejnymi skarbami, których nie można pominą podczas zwiedzania miasta. W mieście tym zachwyt wzbudza również obserwatorium astronomiczne oraz planetarium, w którym organizowane są ciekawe pokazy. Są to obiekty, dzięki którym spacer po mieście Kopernika staje się jeszcze ciekawszym doświadczeniem, a jednocześnie lekcją, która na długo pozostaje w pamięci.

Wspaniałe miejsca w Olsztynie i okolicach opisujemy na www.olsztynski.pl.

Olsztyn jest miastem wyjątkowym, a wycieczki po jego terenie będą dla każdego wspaniałą przygodą. Cenne zabytki, muzealne wystawy oraz inne atrakcje, pozwalające miło i pożytecznie spędzić wolny czas w tym mieście – oto czynniki, dzięki którym stolica Warmii i Mazur stała się jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w północnej części kraju.