narwianie.pl

Gminy i urzędy w Polsce

Wodzisław Śląski i jego atrakcje

Choć turyści często pomijają to miasto podczas swych wędrówek po województwie śląskim, z całą pewnością zasługuje ono na uwagę. Wodzisław Śląski może pochwalić się ciekawymi zabytkami oraz uroczym rynkiem, zaś ciekawych obiektów jest tu co niemiara. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

Pierwszym ważnym miejscem w Wodzisławiu Śląskim jest tutejszy rynek. Wytyczono go w połowie XIII wieku. Dziś otaczają go ciekawe kamienice, będące w większości efektem powojennej odbudowy. Na szczęście podczas prac zachowano ich pierwotny, stylowy charakter, dzięki czemu niczym nie odbiegają one od mieszczańskich budowli stojących przy rynku w XVIII i XIX wieku. Najnowszą ozdobą rynku w Wodzisławiu jest ciekawy zegar słoneczny, który pojawił się na jednej z kamienic już w początkach XXI wieku. Ten nowy akcent w staromiejskiej zabudowie dość szybko stał się jednym z najważniejszych symboli miasta.

W pobliżu rynku znajduje się kolejny, bardzo ważny zabytek Wodzisławia. Jest nim kościół oraz klasztor franciszkański, którego historia rozpoczyna się w XV stuleciu. Kościół służy obecnie miejscowym ewangelikom, zaś dawny gmach klasztorny – ciekawy przykład XVII-wiecznej architektury – stał się siedzibą Sądu Rejonowego. Kolejnym cennym zabytkiem sakralnym miasta jest kościół parafialny WNMP. Wiadomo, że istniał on już w czasach lokacji miasta (czyli w połowie XIII wieku), z tego też okresu pochodzą pierwsze wzmianki o miejscowej parafii.

Wśród zabytków świeckich bardzo ważne miejsce zajmuje Pałac Ślubów. Ta klasycystyczna budowla powstała w połowie XVIII wieku, zaś jej wnętrza zajmują obecnie dwie bardzo ważne instytucje. Jedną z nich jest Muzeum Miejskie, drugą – Urząd Stanu Cywilnego. Pięknie prezentuje się również otaczający budowlę park, który znany jest jako Park Zamkowy.

Wszystkie atrakcje Wodzisława Śląskiego zostały opisane w sposób bardziej kompleksowy pod adresem: https://infowodzislaw.pl/wodzislaw-slaski-co-warto-zwiedzic/