narwianie.pl

Gminy i urzędy w Polsce

Z wizytą turystyczną w miejscowości Monasterz

Kto w czasie wycieczki po wschodniej Polsce odwiedzi Roztocze, ten z pewnością żałować nie będzie. Ten skrawek Polski ma się czym pochwalić, a malowniczych zakątków oraz cennych zabytków nie zabraknie tu dla nikogo.

Gdzie warto się udać zwiedzając Monasterz?

Polacy wybierają coraz częściej mniej popularne miejscowości turystyczne. W ostatnim czasie w Nowym Sączu, jak i w całej okolicy odnotowano wzrost turystów – informacje prosto z portalu www.enowy.pl. Jednak również i inne mniej znane miejscowości w Polsce mają coś do zaoferowania. Jednym z tych miejsc, które warto odwiedzić, jest Monasterz – wieś o ciekawej historii, leżąca w pobliżu miejscowości Werchrata. Wiadomo, że wieś ta została lokowana w połowie XVI wieku i pierwotnie należała do króla. Wiadomo też, że już znacznie wcześniej na terenie dzisiejszej wsi istniał monastyr bazylianów. Dzieje tego klasztoru sięgają XII wieku, choć zabudowania klasztorne, których pozostałości kuszą dziś turystów i miłośników historii, powstały dopiero w XVII stuleciu.

Co wiemy na temat Monasterzu?

Monasterz, podobnie jak wiele wsi w okolicy, aż do czasów II wojny światowej zamieszkiwany był głównie przez Ukraińców. Zawirowania wojenne oraz przeprowadzona w 1947 roku Akcja „Wisła” zmieniły całkowicie sytuację w regionie. Ukraińców przesiedlono, a ich wsie zostały w większości przypadków zajęte przez ludność polską. W Monasterzu stało się inaczej. Ta wieś w 1947 roku została opuszczona, a po jej dawnych mieszkańcach zostały zaniedbane gospodarstwa oraz cerkiew, którą rozebrano w latach 50-tych. Do dziś zachowały się tu jedynie pozostałości dawnego monastyru, dobrze widoczny jest też dawny plac klasztorny, na terenie którego można ujrzeć groby żołnierzy z czasów I wojny światowej. To miejsce przyciąga tajemniczą atmosferą i niezwykłym klimatem, a czas spędzony w tym miejscu dla nikogo nie będzie czasem straconym.